Žiaci 5. a 6. ročníka vo štvrtok 23.5. absolvovali náučnú pochôdzku po Šamoríne.
Na prvej zastávke nás už pred vchodom do rímskokatolíckeho kostola Nanebovzatia Panny Márie srdečne vítal pán farár PaedDr. Mgr. Pavol Myjavec, PhD. Keď sme sa vo vnútri usadili, rozpovedal nám o najvýznamnejších míľnikoch histórie kostola i o zakladateľoch tunajšieho kláštora - rádu paulánov. Žiaci sa mohli dozvedieť o ich prísnych pravidlách života (regula - rehoľa), či jedli mäso, čo jedli počas sviatkov, čím sa živili, aký je rozdiel medzi rehoľníkom a mníchom, aké symboly dominujú vo výzdobe kostola a čo reprezentujú, aké sú znaky gotického slohu, o funkcii bočných oltárov, vďaka ktorým sa mohlo v kostole slúžiť pošepky až 5 omší súčasne, koľko manuálov (klaviatúr) má tamojší orgán, koľko zvonov je na veži atď. "Poklady šamorínskeho kostola" si záujemci mohli odniesť aj domov vo forme rovnomennej brožúrky, za ktorú aj touto cestou ďakujeme miestnej farnosti.
Druhým naším zastavením bola hasičská stanica, v ktorej sme sa vďaka ústretovosti veliteľa dobrovoľných hasičov pána Ľudovíta Ürgeho a jeho ochotných službukonajúcich kolegov mohli detailne oboznámiť s historickými exponátmi i súčasným vybavením hasičského technického parku. Dozvedeli sme sa koľko zásahov vykonajú ročne a koľko ich v priemere vychádza na jeden deň, kam až dosiahne hasičský rebrík, ako rýchlo musia uskutočniť výjazd od momentu ohlásenia, proti čomu všetkému musia hasiči zasahovať a čím všetkým sú vo svojich autách vybavení.
Po sladkej zmrzlinovej zastávke u Jusufa nás už čakali v priestoroch bývalej synagógy naši poslední dnešní hostitelia - autori prebiehajúcej výstavy - manželia Monika a Bohuš Kubinskí za sprievodu autora hudobnej meditácie Petra Zagara i majiteľov galérie manželov Kissovcov.
Ocitli sme sa na „Lúke“ pod "Nebeskými kameňmi". Autentickí, srdeční a vrúcni hostitelia nám svojím bezprostredným podaním priblížili svoj projekt vo svojej celosti.
Hlavnej časti synagógy (na prízemí) dominuje monumentálne, pomaly rotujúce plátno zdobené jemnými prírodnými pigmentami odtláčaných kvetov. To všetko za zvukov podmanivej meditatívnej hudby skomponovanej špeciálne pre túto príležitosť.
Horná galéria sa premenila na expozíciu prírodných sopečných kameňov pochádzajúcich z našej najmladšej sopky. Kamene sú odľahčené, aby ich horná galéria uniesla a sú upravené zrezaním jednej, či viacerých plôch a ich doplnením reflexným materiálom (“zrkadlovo vyleštenou nerezou”). Prírodné útvary tak ožívajú a zrkadlia nielen náš pohľad, ale i okolitý priestor nasvietený slnečnými lúčmi.
Dnešné potulky po Šamoríne ponúkli žiakom živé pestrofarebné menu plné histórie, duchovna, techniky i kultúry, ktoré nepochybne stálo za to a veľmi sa páčilo.
Za pedag. sprievod Andrea Paľagová, Peter Paľaga, Ádám Végh